Responsabilitate, Eficienţă, Integritate

NOILE CODURI

Sunteti aici: Ministerul Justiției > Ministrul justiţiei > Miniştrii Justiţiei

                                    Miniştrii Justiţiei (de la 1859 până la zi)

  

133. Robert - Marius Cazanciuc  15 aprilie 2013
132. Victor-Viorel Ponta  28 martie 2013 (ministru interimar)
131. Mona Maria Pivniceru 23 august 2012
130. Victor-Viorel Ponta 7 august 2012 (ministru interimar)
129.
Titus Corlăţean
8 mai 2012
128.
Cătălin Marian Predoiu
29 februarie 2008
127.
Teodor Meleşcanu
15 ianuarie 2008 (ministru interimar)
126.
Tudor Chiuariu                     
5 aprilie 2007
125.
Monica Macovei                
29 decembrie 2004
124.
Cristian Diaconescu           
10 martie 2004
123.
Rodica Stănoiu                    
28 decembrie 2000
122.
Valeriu Stoica                    
12 decembrie 1996
121.
Ion Predescu                        
3 septembrie 1996
120.
Iosif Gavril Chiuzbaian       
6 martie 1994
119.
Petre Ninosu                      
19 noiembrie 1992
118.
Mircea Ionescu Quintus     
16 octombrie 1991
117.
Victor Babiuc                    
28 iunie 1990
116.
Teofil Pop                            
3 ianuarie 1990
115.
Maria Bobu                         
3 octombrie 1987
114.
Gheorghe Chivulescu         
23 ianuarie 1982
113.
Ioan Ceterechi                    
29 martie 1980
112.
Justin Grigoraş                   
24 octombrie 1979
111.
Constantin Stătescu             
26 ianuarie 1977
110.
Emil Nicolcioiu                  
18 martie 1975
109.
Teodor Vasiliu                     
28 noiembrie 1970
108.
Adrian Dumitriu                 
18 martie 1965
107.
Ion Constantin Manoliu          
21 martie 1961
106.
Gheorghe Diaconescu        
31 mai 1954
23 ianuarie 1958
105.
Anton Tatu Jianu                
28 ianuarie 1953
104.
Stelian Niţulescu                 
24 septembrie 1949
103.
Avram Bunaciu                    
15 aprilie 1948
31 decembrie 1957
102.
Dimitrie D.Negel                   
4 octombrie 1944 (ad-interim, Aureliu Căpăţână demisionând)
101.
Aureliu Căpăţână                 
7 septembrie 1944 (în locul lui Lucreţiu Pătrăşcanu, demisionat)
100.
General Ion Balţeanu          
1 septembrie 1944 (ad-interim)
99.
Lucreţiu Pătrăşcanu            
23 august 1944 (ad-interim)
 4 noiembrie 1944
98.
Ion C. Marinescu                 
14 august 1942
97.
Constantin I.Stoicescu        
15 februarie 1941
96.
Gheorghe Popescu-Docan   
27 ianuarie 1941
95.
Mihai A. Antonescu 
14 septembrie 1940
94.
Ion V.Gruia              
4 iulie 1940
93.
Aurelian Bentoiu   
11 mai 1940
92.
Istrate Micescu       
24 noiembrie 1939
91.
Victor Iamandi       
30 martie 1938
90.
Mircea Canciov      
11 februarie 1938 (ad-interim)
89.
Vasile Rădulescu Mehedinţi 
29 decembrie 1937
88.
Vasile P.Sassu         
23 februarie 1937
87.
Mircea Djuvara       
29 august 1936
86.
Em.Haţieganu         
22 iulie 1933 (ad-interim)
85.
Mihai Popovici       
11 august 1932
20 octombrie 1932
14 ianuarie 1933
22 septembrie 1933
84.
Virgil Potârcă           
6 iunie 1932
83.
Valeriu Pop               
9 ianuarie 1932
1 februarie 1935
82.
V.Vâlcovici               
7 ianuarie 1932
81.
Constantin Hamangiu 
18 aprilie 1931
80.
G.G.Mironescu           
7 iunie 1930 (ad-interim)
79.
Voicu Niţescu             
7 martie 1930
7 iunie 1930
6 decembrie 1930
78.
Grigore Iunian          
10 noiembrie 1928
13 iunie 1930
10 octombrie 1930
77.
Teodor Cudalbu       
30 martie 1926
76.
G.G.Mârzescu          
29 octombrie 1923
75.
J.Th.Florescu            
19 ianuarie 1922
74.
Stelian Popescu          
17 decembrie 1921
4 iunie 1927
73.
Mihail Antonescu         
1 ianuarie 1921
72.
Take Ionescu                 
9 decembrie 1920 (ad-interim)
71.
Dim.A.Grecianu          
27 august 1920 (ad-interim)
16 noiembrie 1920
70.
Matei Cantacuzino       
31 martie 1920
69.
Ioan Pelivan                   
5 decembrie 1919 (nu a funcţionat, fiind delegat în Comisia de pace de la Paris; interimatul a fost ţinut de St.C.Pop ministru de stat)
68.
Em.Miclescu                
27 septembrie 1919
67.
D.Buzdugan                 
28 octombrie 1918
66.
Artur Văitoianu             
24 octombrie 1918 (ad-interim, General de Corp de Armată)
65.
I.Mitilineu                       
4 iunie 1918
64.
Dem Dobrescu             
16 martie 1918
63.
C.Argetoianu               
29 ianuarie 1918
13 martie 1920 (ad-interim)
62.
Victor Antonescu           
4 ianuarie 1914
14 noiembrie 1933
5 ianuarie 1934
2 octombrie 1934
61.
Mihail G.Cantacuzino  
29 decembrie 1910
11 decembrie 1916
60.
Toma Stelian      
12 martie 1907
59.
D.A.Grecianu       
5 iunie 1906
58.
Al.A.Badareu     
22 decembrie 1904
57.
Al.Gianni          
19 octombrie 1903
56.
Titu Maiorescu    
7 iulie 1900
55.
C.G.Dissescu      
11 aprilie 1899
54.
C.I.Stoicescu        
1 octombrie 1898
14 februarie 1901
53.
G.D.Pallade       
12 ianuarie 1898
52.
Al.G.Djuvara     
31 martie 1897
51.
Şt.C.Şendrea      
22 noiembrie 1896
50.
D.C. Sturdza-Scheianu 
27 noiembrie 1891
49.
N.Blaremberg       
3 noiembrie 1891
48.
Gr.Triandafil       
16 noiembrie 1890
47.
Th.Rosetti              
5 noiembrie 1889
46.
N.L.Gherassi        
29 martie 1889
45.
Gh. Vernescu        
12 noiembrie 1888
21 februarie 1891 (ad-interim)
44.
Al.Marghiloman   
23 martie 1888
43.
C.Nacu                    
2 februarie 1885
42.
N.Voinov              
15 noiembrie 1883
41.
G. Chiţu                 
25 ianuarie 1882
1 octombrie 1883 (ad-interim)
40.
D.Gianni                  
9 iulie 1880
1 martie 1888
39.
An. Stolojan           
11 iulie 1879
5 ianuarie 1898
38.
I.Câmpineanu         
27 ianuarie 1877
37.
Eugen Stătescu       
24 iulie 1876
16 niembrie 1881 (ad-interim)
1 august 1882
16 decembrie 1885
4 octombrie 1895
8 iulie 1902
36.
M.Pherekyde           
27 aprilie 1876
9 aprilie 1871
35.
Chr. Tell                  
31 martie 1873 (ad-interim)
34.
Manolache Costache Epureanu  
28 octombrie 1872
33.
G. Costa-Foru           
8 iunie 1871
32.
Al. Lahovari            
20 aprilie 1870
4 octombrie 1873
31.
George Gr. Cantacuzino  
24 ianuarie 1870
30.
C. Eraclide                
3 noiembrie 1868
29.
Anton I. Arion          
17 august 1867
13 noiembrie 1867
28.
St.Golescu                   
5 august 1867 (ad-interim)
27.
C.Creţulescu               
1 martie 1867
26.
I.Cantacuzino           
11 februarie 1866
25.
D.Cariagdi                
14 iunie 1865
18 decembrie 1870
24.
G.Vernescu                
26 ianuarie 1865
23.
Grigore Bengescu        
21 ianuarie 1865
22.
P. Orbescu                    
1 martie 1864 (ad-interim)
6 mai 1864
21.
A. Papiu Ilarian          
11 octombrie 1863
20.
D. Vioreanu               
15 august 1863
2 februarie 1870
5 aprilie 1876
19.
Barbu Bellu               
14 iunie 1863
18.
N. Creţulescu              
30 decembrie 1862
3 iulie 1862, 8 august 1863, (ad-interim 28 zile şi în august dupa demisia lui Barbu Bellu)
19 iunie 1864
11 martie 1871
17.
D. Cornea                      
7 iunie 1862
16.
Apostol Arsache          
21 octombrie 1861 (ad-interim ca urmare a demisiei lui I.C.Cantacuzino)
15.
Dimitrie Ghica             
30 iulie 1861 (ad-interim cât a lipsit I.C. Cantacuzino)
21 ianuarie 1870 (ad-interim în locul lui Vasile Boerescu, demisionat)
14.
Grigore Arghiropol      
12 mai 1861 (Bucureşti)
13.
Constantin Brăiloiu        
30 aprilie 1861 (Bucureşti)
22 ianuarie 1862
12.
Constantin Rolla            
23 mai 1861 (Iaşi) (în locul lui Constantin Hurmuzachi, demisionat)
11.
Constantin Hurmuzachi
17 ianuarie 1861 (Iaşi)
10.
Nicolae Biţcoveanu       
11 aprilie 1861 (Bucureşti, ad-interim în urma demisionării lui Vasile Boerescu)
9.
Vasile Boerescu               
28 mai 1860 (Bucureşti) (de la 13 iulie 1860 şi ad-interim la Culte)
17 noiembrie 1868
8.
Damaschim Bojînca        
30 aprilie 1860 (Iaşi)
7.
Gheorghe Apostoleanu    
30 martie 1860 (Iaşi, ad-interim, Dimitrie Sc. Miclescu demisionând)
6.
Dimitrie Sc. Miclescu     
10 noiembrie 1859 (Iaşi)
5.
Gheorghe Creţeanu              
6 octombrie 1859 (Bucureşti, titularul Ioan C. Cantacuzino demisionând)
11 octombrie 1859 (Bucureşti, ad-interim)
4.
Ioan C. Cantacuzino           
27 martie 1859  (Bucureşti)
6 septembrie 1859 (Bucureşti, şi ad-interim la Culte)
5 octombrie 1861 (Iaşi, ministru de interne şi ad-interim la Justiţie)
19 iulie 1861 (Bucureşti)
3.
Constantin Hurmuzachi       
8 martie 1859 (Iaşi)
17 ianuarie 1861 (Iaşi)
2.
Ion Al. Filipescu                  
25 ianuarie 1859 (Bucureşti, preşedinte al Consiliului de Miniştri şi ministru de Justiţie)
1.
Costache Epureanu               
17 ianuarie 1859 (Iaşi)
27 aprilie 1859 (Iaşi, preşedinte al Consiliului de Miniştri, ministru de Justiţie şi ad-interim la Finanţe)

Tipăreşte