Print

Miniştrii Justiţiei (de la 1859 până la zi)

 

Tudorel Toader 23 februarie 2017 - prezent
Ana Birchall 10 februarie 2017 - 23 februarie 2017 (ministru interimar)
Florin Iordache 05 ianuarie 2017 - 10 februarie 2017
Raluca Alexandra Prună 17 noiembrie 2015 - 05 ianuarie 2017
Robert - Marius Cazanciuc 15 aprilie 2013 - 17 noiembrie 2015
Victor-Viorel Ponta 28 martie 2013 - 15 aprilie 2013 (ministru interimar)
Mona Maria Pivniceru 23 august 2012 - 28 martie 2013
Victor-Viorel Ponta 7 august 2012 - 23 august 2012 (ministru interimar)
Titus Corlăţean 8 mai 2012 - 7 august 2012
Cătălin Marian Predoiu 29 februarie 2008 - 8 mai 2012
Teodor Meleşcanu 15 ianuarie 2008 - 29 februarie 2008 (ministru interimar)
Tudor Chiuariu                      5 aprilie 2007 - 15 ianuarie 2008
Monica Macovei                 29 decembrie 2004 - 5 aprilie 2007
Cristian Diaconescu            10 martie 2004 - 29 decembrie 2004
Rodica Stănoiu                     28 decembrie 2000 - 10 martie 2004
Valeriu Stoica                     12 decembrie 1996 - 28 decembrie 2000
Ion Predescu                         3 septembrie 1996 - 12 decembrie 1996
Iosif Gavril Chiuzbaian        6 martie 1994 - 3 septembrie 1996
Petre Ninosu                       19 noiembrie 1992 - 6 martie 1994
Mircea Ionescu Quintus      16 octombrie 1991 - 19 noiembrie 1992
Victor Babiuc                     28 iunie 1990 - 16 octombrie 1991
Teofil Pop                             3 ianuarie 1990 - 28 iunie 1990
Maria Bobu                          3 octombrie 1987 - 3 ianuarie 1990
Gheorghe Chivulescu          23 ianuarie 1982 - 3 octombrie 1987
Ioan Ceterechi                     29 martie 1980 - 23 ianuarie 1982
Justin Grigoraş                    24 octombrie 1979 - 29 martie 1980
Constantin Stătescu              26 ianuarie 1977 - 24 octombrie 1979
Emil Nicolcioiu                   18 martie 1975 - 26 ianuarie 1977
Teodor Vasiliu                      28 noiembrie 1970 - 18 martie 1975
Adrian Dumitriu                  18 martie 1965 - 28 noiembrie 1970
Ion Constantin Manoliu           21 martie 1961 - 18 martie 1965
Gheorghe Diaconescu         31 mai 1954/23 ianuarie 1958
Anton Tatu Jianu                 28 ianuarie 1953
Stelian Niţulescu                  24 septembrie 1949
Avram Bunaciu                     15 aprilie 1948/31 decembrie 1957
Dimitrie D.Negel                    4 octombrie 1944 (ad-interim, Aureliu Căpăţână demisionând)
Aureliu Căpăţână                  7 septembrie 1944 (în locul lui Lucreţiu Pătrăşcanu, demisionat)
General Ion Balţeanu           1 septembrie 1944 (ad-interim)
Lucreţiu Pătrăşcanu             23 august 1944 (ad-interim)/4 noiembrie 1944
Ion C. Marinescu                  14 august 1942
Constantin I.Stoicescu         15 februarie 1941
Gheorghe Popescu-Docan    27 ianuarie 1941
Mihai A. Antonescu  14 septembrie 1940
Ion V.Gruia               4 iulie 1940
Aurelian Bentoiu    11 mai 1940
Istrate Micescu        24 noiembrie 1939
Victor Iamandi        30 martie 1938
Mircea Canciov       11 februarie 1938 (ad-interim)
Vasile Rădulescu Mehedinţi  29 decembrie 1937
Vasile P.Sassu          23 februarie 1937
Mircea Djuvara        29 august 1936
Em.Haţieganu          22 iulie 1933 (ad-interim)
Mihai Popovici        11 august 1932/20 octombrie 1932/14 ianuarie 1933/22 septembrie 1933
Virgil Potârcă 6 iunie 1932
Valeriu Pop                9 ianuarie 1932/1 februarie 1935
V.Vâlcovici                7 ianuarie 1932
Constantin Hamangiu  18 aprilie 1931
G.G.Mironescu            7 iunie 1930 (ad-interim)
Voicu Niţescu              7 martie 1930/7 iunie 1930/6 decembrie 1930
Grigore Iunian           10 noiembrie 1928/13 iunie 1930/10 octombrie 1930
Teodor Cudalbu        30 martie 1926
G.G.Mârzescu           29 octombrie 1923
J.Th.Florescu             19 ianuarie 1922
Stelian Popescu           17 decembrie 1921 / 4 iunie 1927
Mihail Antonescu          1 ianuarie 1921
Take Ionescu                  9 decembrie 1920 (ad-interim)
Dim.A.Grecianu           27 august 1920 (ad-interim) / 16 noiembrie 1920
Matei Cantacuzino        31 martie 1920
Ioan Pelivan                    5 decembrie 1919 (nu a funcţionat, fiind delegat în Comisia de pace de la Paris; interimatul a fost ţinut de St.C.Pop ministru de stat)
Em.Miclescu                 27 septembrie 1919
D.Buzdugan                  28 octombrie 1918
Artur Văitoianu              24 octombrie 1918 (ad-interim, General de Corp de Armată)
I.Mitilineu                        4 iunie 1918
Dem Dobrescu              16 martie 1918
C.Argetoianu                29 ianuarie 1918 / 13 martie 1920 (ad-interim)
Victor Antonescu            4 ianuarie 1914 / 14 noiembrie 1933 / 5 ianuarie 1934 / 2 octombrie 1934
Mihail G.Cantacuzino   29 decembrie 1910 / 11 decembrie 1916
Toma Stelian       12 martie 1907
D.A.Grecianu        5 iunie 1906
Al.A.Badareu      22 decembrie 1904
Al.Gianni           19 octombrie 1903
Titu Maiorescu     7 iulie 1900
C.G.Dissescu       11 aprilie 1899
C.I.Stoicescu         1 octombrie 1898 / 14 februarie 1901
G.D.Pallade        12 ianuarie 1898
Al.G.Djuvara      31 martie 1897
Şt.C.Şendrea       22 noiembrie 1896
D.C. Sturdza-Scheianu  27 noiembrie 1891
N.Blaremberg        3 noiembrie 1891
Gr.Triandafil        16 noiembrie 1890
Th.Rosetti               5 noiembrie 1889
N.L.Gherassi         29 martie 1889
Gh. Vernescu         12 noiembrie 1888 / 21 februarie 1891 (ad-interim)
Al.Marghiloman    23 martie 1888
C.Nacu                     2 februarie 1885
N.Voinov               15 noiembrie 1883
G. Chiţu                  25 ianuarie 1882 / 1 octombrie 1883 (ad-interim)
D.Gianni                   9 iulie 1880/ 1 martie 1888
An. Stolojan            11 iulie 1879 /5 ianuarie 1898
I.Câmpineanu          27 ianuarie 1877
Eugen Stătescu        24 iulie 1876/16 niembrie 1881 (ad-interim)/ 1 august 1882 /16 decembrie 1885 /4 octombrie 1895 /8 iulie 1902
M.Pherekyde            27 aprilie 1876 / 9 aprilie 1871
Chr. Tell                   31 martie 1873 (ad-interim)
Manolache Costache Epureanu   28 octombrie 1872
G. Costa-Foru            8 iunie 1871
Al. Lahovari             20 aprilie 1870 / 4 octombrie 1873
George Gr. Cantacuzino   24 ianuarie 1870
C. Eraclide                 3 noiembrie 1868
Anton I. Arion           17 august 1867/13 noiembrie 1867
St.Golescu                    5 august 1867 (ad-interim)
C.Creţulescu                1 martie 1867
I.Cantacuzino            11 februarie 1866
D.Cariagdi                 14 iunie 1865/18 decembrie 1870
G.Vernescu                 26 ianuarie 1865
Grigore Bengescu         21 ianuarie 1865
P. Orbescu                     1 martie 1864 (ad-interim) / 6 mai 1864
A. Papiu Ilarian           11 octombrie 1863
D. Vioreanu                15 august 1863/2 februarie 1870/5 aprilie 1876
Barbu Bellu                14 iunie 1863
N. Creţulescu               30 decembrie 1862/3 iulie 1862, 8 august 1863,(ad-interim 28 zile şi în august dupa demisia lui Barbu Bellu)/19 iunie 1864/11 martie 1871
D. Cornea                       7 iunie 1862
Apostol Arsache           21 octombrie 1861 (ad-interim ca urmare a demisiei lui I.C.Cantacuzino)
Dimitrie Ghica              30 iulie 1861 (ad-interim cât a lipsit I.C. Cantacuzino)/21 ianuarie 1870 (ad-interim în locul lui Vasile Boerescu, demisionat)
Grigore Arghiropol       12 mai 1861 (Bucureşti)
Constantin Brăiloiu         30 aprilie 1861 (Bucureşti)/22 ianuarie 1862
Constantin Rolla             23 mai 1861 (Iaşi) (în locul lui Constantin Hurmuzachi, demisionat)
Constantin Hurmuzachi 17 ianuarie 1861 (Iaşi)
Nicolae Biţcoveanu        11 aprilie 1861 (Bucureşti, ad-interim în urma demisionării lui Vasile Boerescu)
Vasile Boerescu                28 mai 1860 (Bucureşti) (de la 13 iulie 1860 şi ad-interim la Culte) / 17 noiembrie 1868
Damaschim Bojînca         30 aprilie 1860 (Iaşi)
Gheorghe Apostoleanu     30 martie 1860 (Iaşi, ad-interim, Dimitrie Sc. Miclescu demisionând)
Dimitrie Sc. Miclescu      10 noiembrie 1859 (Iaşi)
Gheorghe Creţeanu 6 octombrie 1859 (Bucureşti, titularul Ioan C. Cantacuzino demisionând)/11 octombrie 1859(Bucureşti, ad-interim)
Ioan C. Cantacuzino 27 martie 1859 (Bucureşti)/6 septembrie 1859(Bucureşti, şi ad-interim la Culte)/5 octombrie 1861(Iaşi, ministru de interne şi ad-interim la Justiţie)/19 iulie 1861 (Bucureşti)
Constantin Hurmuzachi 8 martie 1859 (Iaşi)/17 ianuarie 1861 (Iaşi)
Ion Al. Filipescu 25 ianuarie 1859 (Bucureşti, preşedinte al Consiliului de Miniştri şi ministru de Justiţie)
Costache Epureanu 17 ianuarie 1859 (Iaşi)/27 aprilie 1859 (Iaşi, preşedinte al Consiliului de Miniştri, ministru de Justiţie şi ad-interim la Finanţe)